hc haber ajansi
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:52

Adapazarı’nda Hayat var

Hikmet Metin Çavdar
Hikmet Metin Çavdar
Giriş Tarihi : 02-04-2022 23:52

Şehrin Kalbi Yenileniyor. Tarihi Dönüşüm Başlıyor adlı proje lansmanına davet edildik.

Gittik, izledik.

Orhangazi Kültür Merkezi'ndeki hınca hınç dolu oturacak yer yok.

Bana göre son günlerde hazırlanışı mükemmel bir proje tanıtımı izledim.

Mutlu Başkan için çok önceleri yazdığım köşemde  ‘’ses var görüntü yok’’ diye yazmıştım ama bu yazımdan sonra hizmetler çağlayan gibi gelmeye başladı..Demek ki biraz eleştirmek yerine hoşgörülü olmak ve sabır etmek lazımmış.

Bu projeyi izledikten sonra,  Kent-iş, Adapazarı Belediye binası, Çark Caddesi boyunca sağlı sollu devam eden bu proje son yıllarda Adapazarı için yapılacak en büyük hizmet olduğuna görmek Mutlu Başkan kadar beni de mutlu etti.

Mutlu Işıksu Başkan, sunuşu yaparken;

 “ADA Hayat, doğaya, insana, tarihe ve mekâna saygılı bir düsturla, bitki kalitesi ve çeşitliliği yüksek benzersiz peyzaj tasarımı, ferah ve yeşil alan ve avluları; yeni şehircilik akımından yola çıkarak meydanın aşağıya indirilmesiyle, mevcut meydandan daha büyük alana sahip olup, her kattan gökyüzünü gören ferah mimarisi, birçok sosyal ve sanatsal aktiviteleri içinde barındıran Yeni Bir Meydana sahip olacak…

 “Tarihimizden, medeniyetimizden aldığımız ilhamla, şehrimizin asıl kurucusu Orhan Gazi’nin aziz hatırasına minnetle inşa edilecek, kültür ve sanatın izlerini bünyesinde barındıracak Orhangazi Miğfer Müzesi’ni şehrimize kazandırıyoruz.

Orhan Gazi’nin miğferinin birebir aynısını tam 36 kat büyüterek çünkü Osmanlı Devleti’nde 36 padişah vardı, müzeyi yerin altında inşa ediyoruz çünkü Orhan Gazi de bir faniydi, miğferin bir kısmını yer üstünde bırakıyoruz, çünkü Orhan Camii’nin siluetine zarar vermemeliydik, müzenin girişinde Mimar Sinan’ın Selimiye Camii’nde minarelere 3’lü giriş ve çıkış sisteminden esinlendik ve miğferin yani müzenin içerisine girdiğimizde miğferde birebir aynısı olan savaş kalıntıları aydınlanma alanları olarak inşa edildi. Adapazarı Ticaret Müzesi ve Orhangazi Miğfer Müzesi. Birbirlerine çok yakın iki müze, Adapazarı’mızda benzersiz bir kültür hayatının kapılarını aralayacak.” Dedi.

Başkan Mutlu Işıksu, ADA Hayat Projesi’nin anlatımı sonrasında ayakta alkışlanırken, Başkan Işıksu, “Çok Mutluyuz ve hep birlikte şehrimizin yarınları için çok güzel bir yolculuğa çıkıyoruz.

Ekip arkadaşlarımla birlikte bu yolculukta kıymetli hemşehrilerimizin muhabbet ve teveccühünü hep yanımızda hissediyoruz. Adapazarı için tüm güzellikleri hep birlikte başarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu proje’yi  bizlerde ayakta alkışladık..

Üzüldüğüm bir tarafında rahmetli Ünal Ozan Başkanın yaptırdığı Adapazarı Hizmet binasını yıkılması ile Ünal Ozan başkanın en son eseri olan Adapazarı Belediye binasının yıkılımı ile de silinmiş olacak.

Yeni Çarşı, Yeni Bir Meydan, Çok amaçlı solon, Orhangazi Miğfer Müzesi, Yeni Evlendirme Dairesi, konferans salonu ve tiyatro salonu, ticaret merkezi ile Adapazarı aşığı Rahmetli Ünal Ozan başkan sağ olsa idi, yapılacak bu ADA Hayat Bu proje’sini izler ve mutlu olurdu.

Bu proje’ye emeği geçen başta Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim. 

Hayırlı uğurlu olsun…

 

 

DİĞER YAZILARI CHP'de aday adaylığı açıklayan Kamil Özkan’ı kutluyorum.... Siyasette Çarşamba Şakası Yeniden Doğmak Gözlerinde Bu Yaşamdan Bir Süleyman Demirel Geldi, Geçti ‘’Altay Tankı’’nın hikâyesini bir de benden dinleyin Bisiklet Dostu Şehir Sakarya Yalan Söylüyorsun Be Kardeş Başkan Yüce yeni bir danışman daha almış...Bu danışmanlar ne iş yapar? AKP zihniyetinde basın ne kadar özgür acaba? Ekrem Yüce kime hizmet etmek için seçildiniz? Ekrem Yüce’nin ÇAYKUR'a atanmasının sizce haber değeri yokmuydu.? Fatma Kurtuluş- Selami Özkoç ve İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan Adapazarı Karaman’da Bir Market Virüsü fırsat bilip fiyatları iki katına çıkardı. Nilgün Öğretmenim ve Cumhuriyet'in Değerleri "Bir bardak ılık suda dilimlenmiş limon hayatınızı kurtarabilir" Çarşaf Liste CHP Örgütünü Birleştirdi Şimdi egolarınızı bir yana bırakma zamanıdır CHP'de 4 Adaylı İl Kongresi Adapazarı İlçesi İl Delegesi İstatistikleri Füsun Çetin, Erdoğan Isır' ile İttifak mı Yaptı? Ya sabırrrrrrrrrrrr..(CHP Adapazarı İlçe Seçimi) CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı seçimini Fatma Kurtuluş Kazanacaktır AKP Çalışanlara mı Jest yaptı, kendi ceplerine mi ? Yoksa Zenginlere mi? AKP Çalışanlara mı Jest yaptı, kendi ceplerine mi ? Yoksa Zenginlere mi? Ahde Vefa CHP'nin 'sağcı'ları CHP üyeliğinin sorumluluğu vardır HAN-I YAĞMA ( Yağma Sofrası) CHP’liler Şehirdeki Sıradan Bir Akp‘Li İle Aynı Anda Öğrendiler Adapazarı İlçe Başkanlığı Delege Seçimleri istatistiği Sakarya da CHP’nin belediyesi yok ama meclis üyesi var Ben o günleri özlüyorum CHP’ ye gönül verenler, bu partide delege seçimleri nasıl yapılır iyi bilirler Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’den Gaf üstüne bir gaf Isır, Siyasi Yaşamı Boyunca Ön seçim ve Çarşaf Liste için imza verdin mi? CHP Sakarya’da kin siyaseti ve hizip sona ermelidir Terörle savaşı birbirine karıştıranlar var Sakarya da ‘’Parti İçi Uzlaşma” Hedefleniyor İnsan oğludur beşer, kuldur şaşar Her adımı tarih kokan Bursa Sakarya’da uzlaşma ve mutabakatla İl Başkanı Seçmek ’Fransız Devrimi’’ gibi asi tarihim Kendi Davasına Sahip Çıkmayan İşçiler İçin Yapılan Eylem CHP, parti örgütünde yenilenmeye gidecek! 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti